Цікава знахідка зберігається у Хустському краєзнавчому музеї. Це — статуетка божества Шакті та двох мавпочок, що, найбільш вірогідно, належали власне монголо-татарам, які пройшли територією Закарпаття у 1241 році.
На згадку про ті бурхливі події залишилася тільки маленька скульптурка, яка, можливо, слугувала комусь із вояків талісманом. Цінна знахідка потрапила до рук сучасників за щасливим збігом обставин.
У жовтні 1967-го в Хусті на вулиці Польовій Іван Бриндзен рив котлован для будинку і на глибині два метри натрапив на позолочену бронзову фігурку східного божества. Знахідку здав у Хустський краєзнавчий музей. Розмір скульптурки – лише 15х18 сантиметрів, вона пустотіла, а у порожнині містився шматок зотлілого пахучого дерева. Фігурка була настромлена на дерев’яну підставку, яка розсипалася, коли її знімали. Шакті хоч і має чималу цінність для науки, симпатії однак не викликає: на шиї та руках статуетки – намиста з черепів, а у розкритому роті – ікла.
Про те, що саме вдалося знайти поблизу Хустського замку, закарпатські краєзнавці дізналися від К. Ракітної, головного хранителя відділу Сходу Державного Ермітажу, куди звернулися за роз’ясненням. Експерт пояснила, що виявлена в Хусті фігурка – саме Шакті, є фрагментом бронзової скульптурної групи, що зображала якихось грізних божеств ламаїзму, і має велику наукову цінність. Потрапила до Хуста дуже давно, бо ж для того, аби утворився 2-метровий шар глини, мусять минути цілі століття. Після проведених експертиз було встановлено, що експонати мають не менше ніж 700 років. Мирослав КАЛИНИЧ
В 2017 р. музей видав
туристичний путівник, який буде цікавим для всіх : туристстам, учням, вчителям, студентам та викладачам.
У рамках відзначення роковин Революції Гідності у Хусті відкрили пам’ятник Героям Небесної Сотні. 24.02.2018
Проте Ангел-революціонер, саме таку назву має монумент, символізує не тільки подвиг громадян, які загинули від куль "режиму" на Майдані, а й самовідданість та жертву українських військових, які боронять країну на Сході.
Ідею виношували 4 роки, а на реалізацію композиції витратили 2 місяці. За задумом авторів Ангел, що розправив крила і тримає у руках меч нагадує тризуб. Висота пам’ятника – 4.5 м.
Джерело : Перший кабельний.
У Хусті урочисто відкрили меморіальну дошку Томашу Масарику. 07.03.2018
Дошку встановили на фасаді Хустського професійного ліцею сфери послуг, що знаходиться на вулиці Пушкіна, 11 ( навпроти “чеського містечка” або так званої “Масарикової колонії”).
У церемонії відкриття взяли участь представники місцевої влади, зокрема заступник Хустського міського голови Іван Фетько, голова фонду “Віза” Володимир Чубірко, голова клубу Т. Г. Масарика в Ужгороді Іван Латко , голова Ужгородської чеської спілки Я. А. Коменського Юрій Сивохоп, скульптор Едуард Алексій, а також гості – Генеральний консул Чеської Республіки у Львові Павел Пешек, представник Народного педагогічного музею та бібліотеки Я.А. Коменського у Празі доктор Ян Шімек та інші.
“Свого часу чехи зробили великий вклад у розвиток Хуста. За 20 років саме вони оздобили місто над Тисою архітектурним ансамблем “Масарикова колонія”, що по праву вважається однією з головних історичних пам`яток міста. Їм належить і будівництво адмінкорпусу Хустської міської ради, будівлі теперішньої СШ I-III ст.№1 ім.А.Волошина, приміщення поліклініки тощо. Тому дуже символічно, що саме 7 березня, в день народження Томаша Масарика, у Хусті в його честь з`явилася меморіальна дошка”, – поділився з “Карпатським об`єктивом” заступник Хустського міського голови Іван Фетько.
За словами автора скульптури Едуарда Алексія, у його творчому доробку це вже друга робота, присвячена відомому філософу, соціологу, політику та державотворцю.
“Композицію я створив доволі швидко. Вона несе історичний зміст, зображуючи першого президента Чехословаччини Томаша Масарика з картою”, – прокоментував свою роботу автор меморіальної дошки.
Своїми враженнями з “Карпатським об`єктивом” поділився і Генеральний консул Чеської Республіки у Львові Павел Пешек.
“У Хусті ми бачимо багато чеських елементів будівництва, і не дивно, адже нас об`єднує спільна історія. Тому це природньо, що в місті з`явилася пам’ятка про видатну особистість, яка внесла свій вклад у його розбудову”, – зазначив дипломат.
Музичною окрасою заходу став виступ зразкового вокального ансамблю “Перлинка” під керівництвом Оксани Липчей.
Богдана КЛЕКНЕР